VERNER PANTON

Verner Panton (1926 - 1998) se narodil ve vesničce Gamtofte na ostrově Funen. Jeho otec byl hostinský a hoteliér: nejprve pracoval v hotelech Haarsleve a Morkenborg a posléze v hotelu Kom-igen blízko Odense na ostrově Funen. Verner Panton byl starší ze dvou bratrů, poté co se jeho rodiče rozvedli, zůstal s otcem a v nové rodině získal další tři bratry. Jeho matka odešla z Funenu s mladším bratrem na ostrov Lolland.
Verner Panton chtěl původně být umělcem, ale praktický otec se ostře postavil proti. Jako určitý kompromis se mladý Verner Panton rozhodl stát architektem a šel studovat na Královskou akademii do Kodaně. A jak bylo v té době obvyklé, před studiem pracoval jako řemeslník: vybral si zednickou práci. V roce 1951 dokončil studia architektury a nic nebránilo tomu začít se věnovat této profesi.
Na studiích v Kodani se Verner Panton seznámil s Tovou Kempovou, nevlastní dcerou architekta Poula Henningsena. To byl začátek řadu let trvajícího a velmi silného přátelství mezi Pantonem a Henningsenem. Ten také Vernera doporučil do kanceláře slavného architekta Arneho Jacobsena, kam nastoupil na svoji vůbec první odbornou praxi. Zpočátku dostal na starost technické výkresy a později se pustil i do navrhování nábytku a modelování. O této době ve studiu autora slavné židle Mravenec Arneho Jacobsena posléze Verner Panton řekl: „Nikdy jsem se od nikoho nenaučil více než od Arneho. Naučil mne jistotě v řemeslu a vztahu k práci.”
Po této praxi si Verner Panton napůl s architektem Hansem Ove Barfodem koupil autokar VW a v roce 1953 se vydali na cestu po Evropě. Navštívili Německo, Francii, Švýcarsko a Itálii. Po první evropské cestě Panton koupil Barfodovu část autokaru a během dalších dvou let mimo jiné navštívil celou řadu nábytkářských výrobců a navázal spoustu přátelství a profesních kontaktů.

dle značky:

VERPAN | VITRA | &TRADITION | NORR 11