JOSEF ALBERS

Narodil se ve Vestfálsku v Německu. Vystudoval učitelství a v letech 1908-1913 učitelem také byl. Nakonec se však rozhodl pro umění. V roce 1920 se zapsal na proslulou uměleckou školu Bauhaus, která v té době sídlila ve Výmaru. O dva roky později už na Bauhausu učil design a v roce 1925 byl jmenován řádným profesorem. V tomto roce se Bauhaus přestěhoval do Desavy.
Po rozpuštění Bauhausu v roce 1933 (pod tlakem nacistů), Albers odešel do USA, kde začal vyučovat na škole Black Mountain College v Severní Karolíně. Mezi jeho studenty zde patřili například Robert Rauschenberg, Robert Motherwell nebo Susan Weilová. V roce 1950 Albers školu opustil a stal se ředitelem katedry designu na Yaleově univerzitě. K jeho žákům zde patřili Richard Anuszkiewicz či Eva Hesseová. Naposledy učil roku 1958.
V roce 1963 Albers vydal teoretickou studii The Interaction of Color, která měla velký ohlas mezi nastupující generací umělců. Albers byl jedním z prvních moderních umělců, kdo zkoumal působení barev na psychiku. Velká část Albersových obrazů je tvořena pouhými soustřednými čtverci vytvořené čistými barvami, přičemž barva na plátna byla nanášena nožem přímo z tuby. Barevné kombinace překrývajících se čtverců byly přesně v souladu s jeho teoriemi barvy. Někteří teoretici tyto obrazy přiřadili k hnutí Op Art, častěji bývá však řazen k abstraktnímu hnutí.
Navrhoval též nábytek a skleněné artefakty. Rovněž fotografoval.
Jeho ženou byla Anni Fleischmannová, textilní designérka. Vzali se roku 1915.

V tuto chvíli nemáme bohužel v e-shopu žádné produkty odpovídající Vašemu výběru.

Máte-li zájem o konkrétní produkt, kontaktujte nás prosím na adrese info@designpropaganda.com.