FRANK GEHRY

Frank O. Gehry, Frank Owen Gehry (* 28. února 1929 Toronto, jako Ephraim Owen Goldberg) je americko - kanadský architekt, v Česku známý jako jeden z autorů Tančícího domu.
Narodil se v roce 1929 v kanadském Torontu v chudé rodině druhé generace polských židů (jeho dědeček odešel z Lodže v roce 1908). Už jako malé dítě si stavěl města ze zbytků dřeva. V roce 1947 se i s rodinou přestěhoval do Los Angeles, začal pracovat jako řidič rozvážkového vozu a studovat vysokou školu. Roku 1952 se oženil s Anitou Snyder, která mu později poradila, aby si změnil jméno na Franka Gehryho.
V roce 1951 absolvoval architekturu na University of Southern California, poté absolvoval stáž u architekta Victora Gruena v Los Angeles. V letech 1956–57 studoval urbanismus na Graduate School of Design Harvardovy univerzity. Poté dva roky pracoval s architekty Pereirou a Luckmanem v Los Angeles), v roce 1961 pak s architektem André Remondetem v Paříži.
V roce 1962 založil vlastní firmu Frank O. Gehry Associates v Los Angeles. Zpočátku pracoval na projektech obchodních center a podobných komerčních zakázkách. Během 70. let se často stýkal se soudobými losangeleskými umělci a jejich tvorba ho začala ovlivňovat. První stavbou v experimentálním stylu byla přestavba a přístavba jeho vlastního rodinného domu v Santa Monice v letech 1978-1979 pro novou rodinu, v roce 1975 se totiž Gehry znovu oženil (s předchozí manželkou se rozvedl v roce 1966) s Bertou Isabel Aguilerou, se kterou žije dodnes.

dle značky:

VITRA | BELUX | ALESSI