LE CORBUSIER

Jeho krátká, zato úspěšná kariéra nábytkového designéra se rozvíjela vletech 1928-29. Na Salon d’autumn vroce 1929 vPaříži představil svůj návrh lehátka LC4, dále křesla LC1 (známé jako Basculant) a křesla Grand Confort LC2 dohromady srůznými stoly.

Mezitím se stal Le Corbusier celosvětově činným projektantem měst. Při jeho návrhu pro ministerstvo školství vRio de Janeiru použil poprvé elementy ochrany proti slunci jako prostředek tvaru a zahájil tím nový vývoj. Vroce 1943 se vrátil Le Corbusier do Francie (sympatizoval svládou ve Vichy, dosazenou nacisty) a založil "Assemblée des Constructeurs por une Rénovation Architecturale“, aby se mladí architekti po konci války mohli zasadit o znovuvýstavbu.

Po skončení války je možné pozorovat výraznou změnu vtvůrčí činnosti Le Corbusiera. Díla jako Unité d'habitation v Marseille, Carpenter Center na Harvard University a obzvláště poutní kostel Notre-Dame-du-Haut vRonchampu ve francouzské Juře mají výrazně individualistický sochařský rukopis. Celkové architektonické dílo Le Corbusiera je doprovázeno velmi rozsáhlou malířskou prací. Vroce 1965 se Charles Eduard Jeanneret, nazývaný Le Corbusier, utopil při koupání vCap Martin nedaleko Nizzy.