HELLA JONGERIUS

Hella Jongerius se narodila v De Meern v Nizozemí roku 1963. Od roku 1988 do roku 1993 studovala design na Akademii designu v Eindhovenu. Po absolutoriu pracovala na několika projektech v Droog Design. Roku 1993 založila v Rotterdamu své vlastní studio s názvem Jongeriuslab. V roce 2008 přesídlila Hella svůj ateliér do Berlína. Díky němu vznikly různé kolekce textilu, nádobí a nábytku.

Její návrhy se zaměřují na kombinování protikladů, např. nové technologie a ruční práce, průmyslová výroba a řemeslné zpracování, tradiční a moderní styl. Její díla jsou často vysoce texturní, např. hrubě obroubená kůže se navíjí na vytvořená kola, kameniny jsou postříkány barvami, na bavlněné ubrusy jsou našity keramické objekty, dřezy jsou vyrobeny z gumy apod. Hella preferuje práci s textilem – zde plně ukáže svou kreativitu.
V roce 2012 navrhla Jongerius nový interiér a sedadla pro business třídu letadel KLM Boeing 747. V současné době pokračuje na obchodních a ekonomických třídách letadel KLM 777 a Dreamliner. V roce 2013, spolu s architektem Rem Koolhaasem, přebudovala severské sídlo Organizace spojených národů v New Yorku.
Mezi klienty Helly Jongerius patří firmy z celého světa, např. Maharam (New York), KLM (Nizozemsko), Vitra (Švýcarsko), IKEA (Švédsko), Camper (Španělsko), Nymphenburg (Německo) a Royal Tichelaar Makkum (Nizozemsko). Její návrhy byly vystaveny v mnoha galeriích a muzeích, jako je Cooper Hewitt National Design Museum (New York), MoMA (New York), Stedelijk Museum (Nizozemsko), Museum Boijmans Van Beuningen (Rotterdam), Design Museum (Londýn), Galerie KREO (Paříž) a Moss Galerie (New York).

dle značky:

VITRA | BELUX